piątek, 20 czerwca 2014

Malarstwo akrylowe - uwagi praktyczne

Z punktu widzenia historii sztuki, malarstwo akrylowe jest techniką stosunkowo nową, znaną zaledwie od połowy XX wieku. Farby akrylowe zaczęły
cieszyć się uznaniem niemal natychmiast, jak docenili je malarze w USA i w Anglii. Akrylami można malować na papierze, płótnie lub płycie, kłaść grubą lub cienką warstwą, można pracować pędzlem lub szpachelką a nawet zużytą kartą telefoniczną czy bankomatową. Można też łączyć je z innymi technikami oraz wykorzystywać w kolażu. Malując akrylami- nie bójmy się zatem, ciągle eksperymentować.
     Dalsze moje uwagi dotyczyć będą pędzli stosowanych w malarstwie akrylowym oraz ich starannym myciu i czyszczeniu.
Najbardziej przydatne są pędzle z włosia syntetycznego i ,,szczeciniaki".
Końcówki mogą być płaskie, okrągłe lub wydłużone- zwane,, kocim języczkiem"
oraz wachlarzowate. Pamiętajmy, że sucha farba akrylowa niszczy pędzle, dlatego w czasie malowania, najlepiej mieć pędzle cały czas wilgotne.
Po zakończeniu malowania należy dokładnie umyć w wodzie z mydłem (szarym lub biały jeleń). Najczęściej, farba zbiera się u nasady przy metalowej skuwce,
pamiętajmy o tym przy myciu !!! ...ale nawet taki zesztywniały pędzel można wykorzystać do wcierania farby lub mazerowania - oszczędzając dzięki temu kosztowne nowe pędzle.  
    Czasem udaje się uratować zesztywniałe pędzle przy użyciu denaturatu lub 
acetonu. W miarę skuteczną metodą (podpatrzoną na plenerze- a stosowaną przez A.Otawę), jest zastosowanie metalowej szczotki do czesania piesków.
    Życzę powodzenia, zarówno w malowaniu jak i starannym myciu i czyszczeniu pędzli stosowanych w malarstwie akrylowym. 
Na zakończenie dodam jeszcze, że bardzo lubię malować akrylami.Farby te są
uniwersalne, mają wiele możliwości zastosowania i łączenia np. z medium
akrylowym, żelami i pastami modelującymi, można też łączyć z innymi technikami malarskimi. Istotne jest też to, że nie szkodzą na zdrowie,nie uczulają i są przeważnie bezzapachowe.
   

1 komentarz: